راه زیادی در مسیر مراقبت از زخم

29 جولای 2017

نویسنده : paya

راه زیادی در مسیر مراقبت از زخم، به خصوص در صد سال اخیر، طی شده است. اما تکنیک های مراقبت از زخم به قدمت بشریت سابقه دارند. اولین درمان زخم به بیش از پنج هزار سال پیش باز میگردد.

متن خبر:

در حالی که دستگاه های الکترونیکی و سایر فناوری های پیشرفته تاثیر به سزایی در روش هایی که با آن زخم را درمان میکنیم داشته اند. روش های مراقبت باستانی از زخم به هموار کردن مسیر کمک نموده اند. توجه شما را به 12 حقیقت جالب در مورد زخم جلب مینماییم:

*یک لوح رسی مربوط به 2200 سال پیش از میلا مسیح که یکی از قدیمیترین نسخه های خطی پزشکی شناخته شده بشر است، در خصوص سه حرکت ترمیمی توضیحاتی ارائه میدهد: شستن زخم ها، مرهم گذاشتن بر زخم( همان پانسمان امروزی) و بانداژ زخم. مرهم ها از مواد متعددی شامل رس، گل و لای، داروهای گیاهی و سایر گیاهان ساخته میشدند.

*روغن یکی دیگر از عناصر مورد استفاده در مرهم ها است و محافظت در برابر عفونت ها را فراهم می آورد. روغن همین طور از چسبیدن بانداژ به زخم پیشگیری میکند.

*آبجو به عنوان یک عامل ترمیم کننده به وسیله سومریان مورد استفاده قرار میگرفت( که به 19 روش مختلف تقطیر میشد). یکی از تجویز های مرسوم در فرهنگ بین النهرین این دستورالعمل را توضیح میدهد:« روغن کاج، رزین خز(!!!)، انگبین، گل مینا، آرد نژاد اینیو(!!!) را با هم میکوبید، در شیر و آبجو درون یک ماهی تابه مسی کوچک مخلوط میکنید، روی پوست میپاشید، روی آن را میبندید، و او خوب خواهد شد!»

*اولین مرمدی که برای درمان زخم عسل را به کار بردند، مصریان بودند. ظاهرا مصریان همینطور اولین مردمی بودند که از بانداژهای چسبی استفاده میکردند.

*رایج تریم مرهم مورد استفاده به وسیله مصریان،از عسل، گریس و آستر ساخته شده بود. آستر ( ساخته شده از الیاف گیاهی) به خشک شدن زخم کمک میکرد. در حالی که گریس و عسل زخم را از عفونت در امان نگه میداشت.

*مصریان زخم ها را با رنگ سبز رنگ آمیزی میکردند که نشانه زندگی بود. این رنگ سبز از مس به دست می آمد که برای باکتری ها خاصیت کشندگی داشت.

*یونانیان بر اکیزگی تاکید داشتند، پس پیشنهاد میدادند که زخم با آب پاکیزه (اغلب آب جوشیده)، سرکه(استیک اسید) و شراب شست و شو داده شود.

*رومی ها یک توضیح کوتاه را تحت عنوان «چهار نشانه التهاب» مستند کرده اند که این چنین است: rubor, tumor, calor et dolor (قرمزی، تورم، گرما و درد)

*مشهور است که بقراط زخم ها را با شراب و برگ انجیر درمان میکرده است. او همین چنین پیشنهاد میداده که همورویید را با آهن گراخته درمان کنند:«…. و بسوزانید چنان که اثری از همورویید نماند، برای خود میبایست همه آن را بسوزانید.»

* گمانه زنی ها از آن حکایت دارد که در طول جنگ های داخلی آمریکا، اریزیپلاس و کزاز باعث مرگ بالغ بر 17000نفر شده اند. بدان علت که شکستگی های پیچیده در طول زمان اغلب با عفونت همراه میشدند،قطع عضو تنها راه حل بود، با وجود احتمال خطر 25 تا 90 درصدی عفونت محل قطع عضو.

* بانداژهای چسبی نام تجاری BAND-AID اولین بار در سال 1920 در فروشگاه ها ظاهر شدند. اولین نسخه به وسیله دست ساخته میشد، که سه اینچ عرض و هجده اینچ طول داشتند. آن ها در اولین سال فروش خود توانستند 3000 دلار بفروشند.

*برخی از فرهنگ ها از مورچه های بزرگ به عنوان عامل بخیه کننده استفاده میکنند، چگونه؟ یک مورچه در ابتدا تحریک میشود که لبه های زخم را نیش بزند تا به هم نزدیک شوند. سپس بدن آن را از سرش جدا میکنند. با این اتفاق سر در همان حالت باقی مانده و زخم بخیه میشود.

نظرات

0 نظر ارسال شده است.

شماهم نظری ارسال کنید